Средняя группа №2 (белорусскоязычная)

(з 4 да 5 гадоў)
Рэжым працы групы: 7.15 - 17.45
Рады вас вітаць:

Вярчонава               Апанасенка            Астапчык
Алена                       Алена                      Святлана
Віктараўна               Анатол'еўна           Юр'явна
ВЫХАВАЛЬНІК                        ВЫХАВАЛЬНІК                      ПОМОШНІК
ДАШКОЛЬНАЙ                        ДАШКОЛЬНАЙ                      ВЫХАВАЛЬНІКА
АДУКАЦЫІ                              АДУКАЦЫІ
АДУКАЦЫЯ:                            АДУКАЦЫЯ:
ВЫШЭЙШАЯ                           ВЫШЭЙШАЯ
1 КАТЭГОРЫЯ                         БЕЗ КАТЭГОРЫІ

У сваёй адукацыйнай дзейнасці выхавацелі групы выкарыстоўваюць наступныя тэхналогіі:

Старжынская Н.С. "Тэхналогія працэсу беларускамоўнага развіцця дашкольнікаў і навучанне грамаце ў дзіцячых садках з рускай і беларускай мовай навучання"

* Дубініна Д. Н. "Тэорыя працэсу мастацка-маўленчага развіцця дашкольнікаў у сітуацыі руска-беларускага двухмоўя"

Раз'ясненне заканадаўства

"Аб выбары мовы адукацыі"

Дзеці ў гэтым узросце ўжо маюць значны рухальны вопыт, праяўляюць у рухах элементарныя фізічныя якасці (спрыт, шпаркасць, цягавітасць). Руху становяцца больш разнастайнымі і каардынаванымі. Дзеці адчуваюць патрэбнасць у руху, поўнае задавальненне якой спрыяе фізічнаму і псіхічнаму развіццю.

Пачынаецца актыўнае пазнанне сацыяльнага свету. У дзіцяці гэтага ўзросту актыўна развіваецца ўяўленне пра сябе як пра члена сям'і, адбываецца ўсведамленне роднасных сувязяў. Ён радуецца поспехам, поспехам блізкіх, праяўляе чуласць да іх перажыванняў, здольны праяўляць увагу да іх.

З'яўляецца ролевая гульня, ўскладняецца сюжэт і змест гульняў. Самі гульні набываюць больш ўстойлівы характар, павялічваецца колькасць іх удзельнікаў.

Сярод значных відаў дзейнасці, якімі авалодваюць выхаванцы чацвёртага года жыцця, вылучаюцца выяўленчая, музычная, мастацка-моўная.

Пачынаюць фармавацца перадумовы працоўнай дзейнасці.

Чацвёрты год жыцця мае найважнае значэнне для развіцця пачуццевых формаў пазнання. Ўдасканальваюцца обследовательские дзеянні, якія спрыяюць фарміраванню навочнага ладу пры ўспрыманні прадметаў. У дзяцей пачынае выяўляцца ўяўленне. Дзіця пачынае вылучаць выдуманае і адрозніваць яго ад рэальнага.

У дзейнасці дзяцей ўзнікае адвольнае ўвагу, здольнасць засяродзіцца і ўтрымліваць яго досыць доўга, калі аб'ект яму цікавы.

Актыўны і пасіўны слоўнікавы запас значна павялічваюцца, ўзбагачаюцца словамі абагульняючага характару, дзеясловамі, назвамі прадметаў, іх уласцівасцяў і адносін. У прамове дзяцей пераважаюць выказванні, у якіх фіксуецца ўтрыманне выкананага дзеяння. Гаворка становіцца часткай самога дзеяння-дзіця дзейнічае і адначасова кажа, паведамляе пра змест наступнага дзеяння. (цяпер пастаўлю кубак).

У выяўленчай дзейнасці і канструяванні дзеці пераходзяць да наўмыснага малюнку прадметаў, хоць спосабы іх рэалізацыі яшчэ недасканалыя. Развіваюцца і эстэтычныя пачуцці дзяцей. Яны суперажываюць героям любімых казак, неабыякавыя да музыкі, фарбаў прыроды.

"Сюжетно-ролевая игра"